امروز بیشتر شهرهای افغانستان بارانی است و در سرتاسر افغانستان تدابیر سنگین امنیتی وضع شده است. حدود چهارصد هزار نیروی امنیتی افغان و خارجی برای تامین امنیت این انتخابات موظف شده‌اند

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و شورای های ولایتی امروز شنبه شانزدهم حمل (فروردین) مصادف با پنجم آوریل، برگزار می شود. هشت نامزد در انتخابات ریاست جمهوری و دو هزار و هفتصد نامزد در انتخابات شوراهای ولایتی با هم رقابت می کنند.

این اولین دوره انتخابات افغانستان است که با مدیریت و نظارت افغان ها برگزار می شود و پیش بینی شده که در این انتخابات سیزده میلیون نفر شرکت کنند.

سلام، صبح شما بخیر، برای پیگیری لحظه به لحظه اخبار انتخابات با ما باشید.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نخستین کسی بود که حدود ساعت ۷:۲۰ صبح به وقت کابل رای خود را به صندوق ریخت و به این ترتیب رای‌دهی در انتخابات سرنوشت ساز افغانستان به صورت رسمی آغاز شد.

مرکز رای‌دهی در مکتب/مدرسه حبیبیه در کابل که یکی از بزرگترین و تاریخی‌ترین مکاتب افغانستان، نخستین مرکزی بود که آقای نورستانی با ریختن رای‌ در این حوزه، رای‌گیری در آن آغاز شد.

حوزه رای‌دهی در مکتب حبیبیه در کابل، نخستین حوزه بود که آقای نورستانی با ریختن رای‌ در این حوزه، رای‌گیری در آن آغاز شد.

 

ایوب آروین خبرنگار بی‌بی‌سی که از شماری از خیابانهای شهر کابل دیدن کرده، می گوید که تدابیر امنیتی و حضور نیروهای امنیتی در این خیابانها سنگنین است. در ایستهای بازرسی خودروها بازرسی می‌شوند و در مواردی افراد هم بازرسی بدنی می‌شوند.

ادامه مطلب: آنچه گذشت لحظه به لحظه با انتخابات افغانستان: آغاز شمارش آرا

از این وبلاگ ها دیدن نمایید:

وبلاگ عبدالهادی

وبلاگ شبیر

وبلاگ توحید

کمیسیون مستقل انتخابات اشتراک گسترده و میلیوني مردم در دور اول انتخابات ریاست جمهوری مؤرخ ۱۶ حمل و همچنان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مورخ ۲۴ جوزا را یک گام و دست آورد بزرگ در راستای نهادینه شدن دیمکراسي نو پا در کشور میداند.

بعد از اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و بعد از ادعای بی نظمی و تقلب در انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات مورخ ۲۶ سرطان سال جاری بمنظور حفظ سلامت و شفافیت بیشتر پروسه،تفتیش گتسترده و بی نظیر را تحت نظارت و همکاری مستقیم صد ها متخصص انتخاباتی سازمان ملل متحد، نمایندګان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتي و مشاهدین ملی و بین المللی آغاز نمود که ۵۰ روز کاري را در برګفت، و این تفتیش بی سابقه را هشت شام مؤرخ ۱۳ سنبله، موفقانه به پایان رساند.

اکنون کمیسیون مستقل انتخابات به درج نمودن پرسشنامه های تفتیش در سیستم و تصویب نتایج دریافت شده از سیستم مصروف می باشد، تا حال به تعداد (۱۹،۹۰۷) پرسشنامه های محلات رایدهی در سیستم درج و در مورد (۱۶،۴۸۳) نتایج محلات رایدهی فیصله های خویش را صادر نموده اند و این روند ادامه دارد.

باید یاد آور شد با در نظرداشت شرایط نا مساعد موجوده کشور برای برګزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ در دو دور و اشتراک بی سابقه مردم در هر دو دور و بعدا تفتیش صد در صدی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مطابق به معیارهای والای بین المللی یک اقدام به سابقه در راستای جلب اعتماد مردم بالای پروسه انتخابات و مشروعیت نظام سیاسي آینده کشور می باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات به هموطنان شریق خویش اطمئنان می دهند که به زود ترین فرصت ممکن نتایج شفاف انتخابات دور دوم ریاست جمهوری را اعلام خواهد نمود.

جهت معلومات بیشتر لطفاً با ریاست اطلاعات و روابط خارجه کمیسیون مستقل انتخابات از طریق آدرس ذیل تماس حاصل نمائید: 

شماره تماس: 0798355355 

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

از وبلاگ مهدی سروری

توافق اخیر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر سر تقسیم قدرت صحت ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی ستاد انتخاباتی "اصلاحات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله با رد خبر توافق دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان بر سر تقسیم مساوی پست‎های کلیدی امنیتی، گفت مذاکرات سیاسی تا کنون نتیجه‌ای نداشته زیرا تیم رقیب به توزیع قدرت به صورت متوازن تن نمی‌دهد.

فضل الرحمان اوریا افزود یکی از خواسته‌های اساسی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله رهایی از بحران‎های ناشی از انحصار و تمرکز قدرت در افغانستان بوده و بر این خواست خود همچنان اصرار دارد.

وی خاطر نشان کرد یکی از را‌ه‌های رهایی از تمرکز قدرت، کاستن از اختیارات رئیس جمهور است که به وی اجازه می‌دهد در موضوعات ملی، طبق سلیقه و صلاح‌ فردی و شخصی خود تصمیم بگیرد و از سوی دیگر، مشارکت متوازن جریان‎های سیاسی و گروه‌های قومی در ادارات مرکزی و محلی افغانستان می‌‎تواند به معضل انحصار قدرت پایان دهد.

این سخنگوی ستاد عبدالله تصریح کرد در حال حاضر هیچ گونه پیشرفتی در روند گفت‎وگوهای سیاسی ایجاد نشده و نقاط اختلاف میان دو نامزد همچنان به قوت خود باقی است.

از وبلاگ باقر وکیلی

تشکیل اتحاد انتخاباتی با هیجان‌ها و نگرانی‌هایی همراه بود. یکی از نکته‌دانان ظریف نقش برخی از کارشناسان را به مادربزرگ‌هایی تشبیه می‌کرد که بیرون از دروازه‌ی اتاق زایمان، از ابتدای درد تا جیغ نحیف نوزاد را با هیجان، لحظه به لحظه، گزارش می‌کرد. نوزاد اتحاد انتخاباتی به هر حال، به دنیا آمد؛ اما به نظر می‌رسد این نوزاد نقص‌هایی را به همراه دارد که نشان از ناسلامتی والدین است.

اتحاد انتخاباتی به طور ناخواسته فضای انتخابات را در حساس‌ترین موقعیت افغانستان، به قطب‌بندی پشتون و غیرپشتون گرفتار کرد. انتظار می‌رفت برخی از سیاستمداران باهوش و مسوول از هرگونه حرکت و موضعی که باعث تشدید شکاف‌های اجتماعی شود، جلوگیری خواهند کرد؛ اما اتحاد انتخاباتی با نحوه‌ی مدیریتی که برای تشکیل و تبلیغ آن صورت گرفت، شایبه‌ی دامن‌زدن انتخابات به بحران شکاف قومی را باری دیگر مطرح ساخت.

اتحاد انتخاباتی، صداقت سیاسی داکتر عبدالله و سایر سیاستمدارانی را که در قطب‌بندی اتنیکی کشور منسوب به جامعه‌ی تاجک قلمداد می‌شوند، نیز مورد تردید قرار داد. در ترکیب اتحاد انتخاباتی به جز محمد محقق و عبدالرشید دوستم به عنوان دو چهره‌ای برجسته‌ی ازبک و هزاره، تمام اعضای ارشد رهبری متشکل از رهبران و فرماندهان جمعیت اسلامی و شورای نظار اند که هر کدام از آدرس‌های متعدد و با عنوان‌های مختلف دور میز اتحاد انتخاباتی را اشغال کرده اند. برخی چهره‌های ضعیف و متروک دیگر در ترکیب اتحاد انتخاباتی تنها به قصد سیاهی لشکر استفاده شده اند نه اینکه بهای خاصی را به دست آورده باشند.

جمعیت اسلامی و شورای نظار از وزنه‌ای که اتحاد انتخاباتی خلق می‌کند می‌توانند برای چانه‌زنی و امتیازگیری استفاده کنند. امکانات و زمینه‌هایی در درون جمعیت اسلامی و شورای نظار وجود دارد که وزنه‌ی آنان را در هر صورت، قابل توجه نشان می‌دهد. تراکم چهره‌های غیر پشتونی در اتحاد انتخاباتی این وزنه را هم‌چنان جدی می‌سازد و ظرفیت آن برای جلب امتیاز را بالا می‌برد.

میدان معامله‌ی سیاسی برای عبدالرشید دوستم نیز کماکان باز خواهد ماند. وی می‌تواند با اتکا بر پایگاه مردمی و «بانک رأی» خود با جناح‌های جدی انتخاباتی وارد چانه‌زنی شود و بگوید که اگر امتیازی لازم ندهند، می‌تواند معادله‌ی بازی انتخابات را به نفع طرف مقابل به‌هم زند.

اما در میان همه، محمد محقق شاید یکی از چهره‌هایی باشد که بدترین آسیب را متوجه نقش و جا‌ی‌گاه خود ساخته است. معلوم نیست چه عاملی او را وادار کرد که با شتابزدگی به دام اتحاد انتخاباتی بیفتد و فرصت‌های سیاسی خود را به یک‌بارگی به گزینه‌ای واحد تقلیل دهد. حالا وی چه در ترکیب اتحاد انتخاباتی بماند یا از آن بیرون شود، بهای خاصی را کمایی نخواهد کرد. اتحاد انتخاباتی به دلیل اینکه بحران مدیریت قدرت سیاسی بعد از انتخابات را در برابر خود دارد، شانس برندگی کم‌تری خواهد داشت. این نکته‌ای است که اکثر اعضای رهبری این اتحاد از آن باخبر و بیمناک اند. بنابراین، اتکای محمد محقق به اتحاد انتخاباتی به عنوان تنهاترین گزینه شانس باقی‌ماندن او در موقف اپوزیسیون منتقد حکومت را حفظ خواهد کرد، اما قبایی از دکان حکومت بر دوشش نخواهد انداخت. بعد از اشتراک در اتحاد انتخاباتی، اگر محمد محقق بخواهد خارج از این اتحاد میدانی برای چانه‌زنی سیاسی جستجو کند، شاید برای هیچ کسی وزنه‌ای محسوب نشود. او برخلاف عبدالرشید دوستم، بر پایگاه اجتماعی و بانک رأی خود نیز دست محکمی گذاشته نمی‌تواند تا به خاطر آن مشتری جدی‌ای را برای بیرون‌رفتن از اتحاد انتخاباتی جلب کند.

به نظر می‌رسد داکتر عبدالله و همراهان او، به هر حال، کلاه گشادی را روی سر اعضای اتحاد انتخاباتی گذاشته اند که برای برخی از آن‌ها تا پایین‌تر از گلو کش خورده است. اگر دوستم موفق شود با مهارت سیاسی سری بیرون از این کلاه داشته باشد، تا حدودی می‌تواند به سوی داکتر عبدالله دهن‌کجی کند؛ اما بقیه، مخصوصاً محمد محقق، باید تدبیر جدی و ظریفی به خرج دهند که بتوانند از این دام به سلامت بیرون شوند.

از وبلاگ خلیل احدی

صفحه1 از4

JE Camera Slideshow

   

Today79
Yesterday187
This week1137
This month5823
Total713842

شنبه, 05 حوت 1396 08:13

Who Is Online

Guests : 10 guests online Members : No members online
Powered by CoalaWeb
Go to top